Farské oznamy


2019

2018

2017

Organizačné pokyny k farskému plesu

Január 16, 2019Ples sa koná v priestoroch v budove pivovaru Staropramen (na 1. poschodí), na adrese Nádražní 84, 150 54 Praha 5.

Priestor sály bude otvorený pre hostí od 17:30, o 18:15 nasleduje oficiálne otvorenie farského plesu.

Svoje kabáty si môžete uložiť v priestoroch sály, kde bude k dispozícii šatňa. Prosíme Vás o dochvíľnosť.

Dostupnosť: Metro B Anděl (Výstup Na Knížecí), Tramvaj (7, 12, 14, 20, 54), Bus (Na Knížecí), Vlak (Smíchovské nádraží).

Priestory budovy sú nefajčiarske, pre fajčiarov budú k dispozícii priestory v prízezemí budovy. Prosíme o dodržiavanie.

Do 23:30 je zabezpečené teplé a studené občerstvenie v cene lístka, nealkoholických nápojov a vybraných druhov vína - po 23:30 na vlastné náklady.

Konzumácia piva a tvrdého alkoholu v priestoroch sály je zaistená so spoluprácou s pivovarom Staropramen (k dispozícii budú i výberové druhy piva), no na vlastné náklady Vás hostí. Detajlnejšie informácie na mieste.

Prosíme hostí o porozumenie a vlastný alkohol v priestoroch sály nekonzumovali!!!!!!!

V rámci baru nie je možné platiť kartou, IBA V HOTOVOSTI.


Tombolové lístky budú k dispozícii pri vstupe do sály, takisto i počas plesu. Cena lístku je 20kč.

V prípade, že sa chystáte autom: Verejné, non - stop strážené parkovisko sa nachádza 3 min cez križovatku (naproti tram zastávke Na Knížecí). (Viac informácii na ich stránke - kliknúť na obrázok pod textom).

Vianočný list od biskupa Jozefa Haľka

December 24, 2018Drahí bratia a sestry, milí priatelia v slovenskej katolíckej komunite!

Slávime Vianočné sviatky, sviatky komunity, ktorú zjednocuje v Betleheme narodený Ježiš. Pri tejto príležitosti vás srdečne pozdravujem a požehnávam, pričom myslím na vás v modlitbách.

Som vždy veľmi vďačný, keď sa s vami môžem stretnúť osobne. Špeciálne myslím na tie misie, ktoré nemajú slovenského kňaza - snažím sa o zmenu vašej situácie, avšak aj vzhľadom na klesajúci počet duchovných povolaní na Slovensku nie je jednoduché nájsť vhodných kandidátov. Preto vás všetkých prosím o modlitby za všetky misie, aby Pán vzbudil nové povolania do kňazskej služby, ktorá je tak potrebná.

Veľmi si vážim a som vďačný za vaše odhodlanie udržiavať si Slovenskú identitu spolu s katolíckou vierou. Napriek tomu, že neviem každú misiu navštíviť tak často a osobne, veľmi rád bude s vami v kontakte aspoň prostredníctvom mediálnych prostriedkov a sociálnych sietí. Ak máte o takúto formu stretnutia záujem, prosím, dajte mi vedieť a dohodneme sa na ďalšom postupe.

V mene Konferencie biskupov Slovenska sa chcem poďakovať aj kňazom, ktorí slúžia jednotlivým slovenským katolíckym misiám a ich členom. Som vďačný za vašu službu a veľmi si vážim vašu ochotu napriek niektorým ťažkostiam podporovať jednotlivé misie.

Všetkým vám a vašim drahým prajem požehnané Vianoce, radosť z narodenia nášho Spasiteľa, ktorý je najväčším darom Vianoc pre každého jedného z nás. Posielam vám aj svoje požehnanie do každého jednotlivého dňa Nového roka.

+Jozef Haľko
bratislavský pomocný biskup
Koncert Vianočná harmónia

December 24, 2018
video galériaDňa 30. decembra 2018 o 12.00 vystúpi v Rímskokatolíckom kostole sv. Jindřicha v Prahe operný spevák Matúš Mazár s klavíristom Ahmadom Jafarom Hedarom. Na koncerte s názvom Vianočná harmónia odznejú známe vianočné piesne a koledy v originálnom prevedení barytonistu spolu s klavírom.

Matúš Mazár je hosťujúcim sólistom Národního divadla v Prahe a aktuálne jediným študentom zo Slovenska a Česka na prestížnej Univerzite hudobného a dramatického umenia – Mozarteum v rakúskom Salzburgu. Ahmad Jafar Hedar je spevák, klavirista, korepetítor, aranžér a hlasový couch.

Slovom bude sprevádzať hudobný dramaturg a manažér umenia Peter Dombrovský.

Účinkujúci pripravujú koncert pre radosť a potešenie poslucháča, ktorému spestria sviatočný program aj takouto podobou vianočnej harmónie.

Vstupné dobrovoľné.

Účinkujúci:

Matúš Mazár - operný spevák, barytón
Ahmad Jafar Hedar - klavír
Peter Dombrovský - sprievodné slovo

Detský Betlehém

December 24, 2018

fotogalériaTento rok má náš kostol špeciálnu výzdobu. Deti z našej farnosti sa v rámci výuky katechizmu pripravujú nielen na prvé sväté prijímanie, ale sa tiež venujú ručným prácam. V zadnej časti kostola sa nachádza výstava ich prác s vianočnou tématikou spolu s dvoma vianočnými stromčekmi, na ktoré deti prichystali ozdoby a detský Betlehém, ktorý pozostáva z ručne vyrobených figúriek svätej rodiny, troch kráľov a domácich zvieratiek. Nájdite si čas v tomto adventnom období a pozrite si výsledky kreatívnych prác našich šikovných mladých farníkov.
Vianočné spovedanie

December 16, 2018V nedeľu (16. decembra) počas slovenskej sv. omše bude vianočné spovedanie. Budú k dispozícii traja kňazi. Prosím Vás, aby ste využili túto možnoť a aby ste si sv. spoveď nenechávali na posledný predvianočný týždeň. Môže sa stať, že v predvianočnom týždni z časových dôvodov nebude možné vyspovedať všetkých záujemcov.
Farský Ples 2019

December 11, 2018Farský ples sa uskutoční 19. januára 2019 od 18:00 na Anděli v budove pivovaru Staropramen v Paspovom sále. Čaká Vás bohatá tombola, chutné občerstvenie, rodinná atmosféra a skvelá zábava. Budeme veľmi radi ak prispejete do spoločnej tomboly. Lístky sú k dispozícií v kostele a na fare.
Stavanie Betlehému a zdobenie stromčekov

December 11, 2018
fotogalériaDňa 19.12. 2018 o 18:00 budeme u sv. Jindřicha zdobiť vianočné stromčeky a stavať Betlehém. Príďte a pridajte sa k spoločnému vyzdobovaniu nášho kostola a prípravy na nadchádzajúce sviatky.
Sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie

December 7, 2018
Súčasťou adventnej prípravy na Vianoce je veľký katolícky cirkevný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Ide o slovenský prikázaný sviatok, preto zajtra 8.12. 2018 sa bude konať v kostole u sv. Jindřicha slovenská svätá omša o 11:00.

Na Slovensku ide o prikázaný sviatok a pre veriacich na Slovensku je záväzná účasť na svätej omši (nie v Českej Republike). Nepoškvrnené počatie Ježišovej Matky znamená to, že Pannu Máriu ako budúcu matku svojho syna Boh pri jej počatí uchránil od dedičného hriechu, ktorý má inak až do krstu každý človek. Vďaka tomu žila v užšom spojení s Bohom ako ostatní veriaci Židia a dostávala osobitné milosti.

Ako mariánsky sviatok sa Nepoškvrnené počatie Panny Márie začal v cirkvi sláviť v ôsmom storočí na Východe a o sto rokov neskôr i na Západe. V 10. storočí sa slávil v Normandii, odkiaľ sa preniesol do Anglicka, kde bol veľmi obľúbený.

V 12. storočí sa slávil v Lyonskej arcidiecéze a na niektorých iných miestach Francúzska. Sviatok schválil pápež Sixtus IV. v r. 1476, ale diskusie o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie medzi dominikánmi a františkánmi trvali až do 17. storočia.

V 17. storočí Rímska inkvizícia, neskoršie Sväté ofícium, dnes Kongregácia pre náuku viery zakázala používať výraz nepoškvrnené počatie. Obľuba tohto sviatku rástla, pápež Klement XI. v roku 1708 nariadil, že bude záväzným pre celú cirkev. Až pápež Gregor XVI. (1831-1846) bol priaznivo naklonený vyhláseniu dogmy, ale pre opozíciu katolíckych kruhov z Nemecka, Francúzska a Anglicka nemohol svoj úmysel uskutočniť.

V roku 1836 pápež Gregor XVI. oficiálne schválil učenie o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie. Keď potom jeho nástupca Pius IX. konečne túto dogmu vyhlásil, urobil tak aj napriek mnohým námietkam biskupov, ktorí tvrdili, že to nie je ani potrebné, ani vhodné.

Dogma bola vyhlásená i napriek tomu, že niektorí z najväčších učiteľov cirkvi – konkrétne svätý Tomáš Akvinský a svätý Bernard z Clairvaux – nesúhlasili s teologickými dôvodmi náuky o nepoškvrnenom počatí.

Pápež Pius IX. (1846-1878) apoštolskou konštitúciou Ineffabilis Deus z 8. decembra 1854 vyhlásil ako dogmu katolíckej viery, že „preblahoslavená Panna Mária bola v prvej chvíli svojho počatia osobitnou milosťou a výsadou všemohúceho Boha, vzhľadom na zásluhy Ježiša Krista, Spasiteľa ľudského pokolenia, uchránená nedotknutá od akejkoľvek škvrny dedičného hriechu“.

Ako odpoveď na slávnostné vyhlásenie dogmy o nepoškvrnenom počatí sa pruský kráľ Friedrich Viliam IV., ktorý bol protestant, pokúšal zorganizovať medzinárodný protest.

Niektorí pravoslávni, anglikánski, luteránski a kalvínski teológovia toto vyhlásenie okamžite odsúdili. O štyri roky neskôr sa Panna Mária zjavila v Lurdoch Bernadette Soubirousovej, ktorej povedala: „Ja som nepoškvrnené počatie.“

Efezský ekumenický koncil definoval v roku 431 prvú mariánsku dogmu a vyhlásil, že Mária je naozaj matka Boha, syna človeka. O niekoľko storočí neskôr cirkev definovala druhú mariánsku dogmu o trvalom panenstve Panny Márie.

Na Lateránskom koncile v roku 649 pápež Martin I. vyhlásil trojakú podstatu panenstva Márie: „Mária počala bez oplodnenia mužom z Ducha Svätého, bez porušenia porodila Krista a po pôrode si zachovala neporušené panenstvo.“

Tretia mariánska dogma – o Nepoškvrnenom počatí, prišla o viac ako tisíc rokov neskôr. Štvrtú dogmu, týkajúcu sa Márie – Nanebovzatie Panny Márie, vyhlásil pápež Pius XII. za dogmu katolíckej viery 1. novembra 1950.
Vianočné bohoslužby 2018

December 6, 2018


Adventný koncert - KVAS

December 5, 2018


Adventné roráty

November 29, 2018


Kurz Manželská láska

November 19, 2018


Punkt - koncert barokovej hudby SACRAE HISTORIAE

November 16, 2018
videogaléria


V piatok večer sa v kostole sv. Jindřicha a Kunhuty uskutočnil koncert barokovej hudby SACRAE HISTORIAE. Zmiešaný spevácky zbor pri Pražskom konzervatóriu PUNKT, pod vedením prestížneho zbormajstra Jakuba Kydlíčka spieval diela známych skladateľov Johanna Christopha Bacha, Johanna Michaela Bacha a Giacoma Carissimiho. Krásne spievané biblické texty z Knihy múdrosti (4, 7-14; 5, 16), sudcov (11, 28-38), proroka Jonáša (1, 1-16; 2, 1-11; 3, 1-3), Lukášovho evanjelia (2, 28-32) a zo Zjavenia apoštola Jána (3, 11; 2, 10) boli sprevádzané barokovým orchestrom Pražského konzervatória, ktorí hrali na zobcovej flaute, basovej lutne theorbe a čembale. Sóloví aj zboroví speváci a orchester pripravili pre farníkov a širokú verejnosť nádherný duchovný zážitok, za ktorý im veľmi pekne ďakujeme a prajeme im ďalšie úspešné koncerty a nadšených poslucháčov.

Záznam z koncertu zboru PUNKT si môžete pozrieť aj v našej farskej video galérii

Modlitby Taizé u sv. Jindřicha

Október 19, 2018
videogaléria


V piatok večer mali naši veriaci prvýkrát možnosť zúčastniť sa spoločnej modlitby a vypočuť si piesne Taizé. Po prečítaní úryvku z evanjelia mal Marek Zeleniak pútavý príhovor o dôležitosti modlitby, rozhovoru s Bohom a prečo Boha potrebujeme. V priebehu celého večera si mohli veriaci uctiť a pokloniť sa vystavenej Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej. Ďakovné a prosebné modlitby boli umocnené spevom v podaní našich talentovaných speváčok Terezky Šofrankovej a Aničky Fejkovej. Nádherné piesne boli sprevádzané nadaným organistom Martinom Ilkom. Ďakujeme našim mladým farníkom za silný duchovný zážitok, ktorý potešil srdce a dušu každého účastníka Taizé v kostole sv. Jindřicha. Ďakujeme tiež členom chrámového zboru za dôkladnú a svedomitú prípravu, ktorá vyústila v jedinečný koncert.

Konferencia 50.let Humanae vitae

Október 21, 2018


Tento rok je to presne 50 rokov odkedy vyšla encyklika (teraz už svätého) Pavla VI. s názvom – Humanae vitae - encyklika sa venuje problematike regulovania plodnosti. Pri tejto príležitosti organizovala Liga pár páru Českej a Slovenskej republiky 20.10.2018 odbornú konferenciu, ktorá sa uskutočnila v Kroměříži. Aj naša farnosť tu mala zastúpenie niekoľkými nadšencami na čele s o. Zoltánom. Na konferencii zazneli nielen odborné (medicínske, teologické, poradenské) príspevky, ale aj skúsenosti konkrétnych manželských párov pri žití svojho manželského života a sexuality. Viac informácií o týchto témach môžete nájsť na stránkach Ligy pár páru (www.lpp.cz, www.lpp.sk).

Veni Sancte 2018

Október 8, 2018
fotogaléria


Dňa 5.10.2018 Slovenská rímskokatolícka farnosť organizovala pri príležitosti nového akademického roka slávnosť Veni Sancte. V kostole sv. Jindřicha a Kunhuty bola slúžená slávnostná svätá omša. S opátom Strahovského kláštora A.R.D. ThLic. PhDr. Danielom Petrom Janáčkom koncelebrovali kňazi Zoltán Balga a Antonio Montes. Na začiatku svätej omše otec Zoltán privítal študentov a ocenil, že sa pravidelne zúčastňujú svätých omší a aktívne sa podieľajú na chode farnosti aj napriek tomu, že Praha je rušné kozmopolitné mesto s nepretržitou ponukou možností a mladí veriaci majú náročné štúdium a nedostatok voľného času. Upozornil na dve študentské farské spoločenstvá a vyzval nových študentov aby neváhali a prihlásili sa. Opát Daniel sa v homílii zameral na vzťahy medzi ľuďmi, ich hĺbku a kvalitu. Upozornil na dôležitosť komunikácie a spoločenstva. Vysvetlil, že je potrebné sa stále učiť a byť otvorený pre budúcnosť. Vyzval veriacich k vnútornému pochopeniu a práci na sebe. Mládežnícky zbor krásnymi piesňami a nádhernou hudbou sprevádzal veriacich pri spoločných modlitbách za úspešné zvládnutie štúdia. Otec Zoltán poďakoval opátovi Danielovi za milú návštevu, Marekovi Bajtošovi za organizáciu slávnosti a venoval im knihy s fotografiami kostola sv. Jindřicha. Po svätej omši boli všetci veriaci pozvaní na príjemné agapé v priestoroch fary, kde sa podával výborný kotlíkový guláš. Celý večer sa diskutovalo na zaujímavé témy, pri ktorých panovala pohodová nálada. Prajeme našim študentom veľa trpezlivosti, vytrvalosti a Božích milostí pri získavaní nových vedomostí a schopností.

Deň Prešovského samosprávneho kraja 29.9.2018

Október 2, 2018
fotogaléria


Pri príležitosti "Dňa Prešovského samosprávneho kraja" a 100. výročia založenia Československej republiky bola dňa 29.9.2018 v kostole sv. Jindřicha a sv. Kunhuty slúžená pontifikálna svätá omša. S biskupom Apoštolského exarchátu Gréckokatolíckej cirkvi v Českej republike Ladislavom Hučkom koncelebrovali kňazi Zoltán Balga, Karol Laburda a Antonio Montes. Kardinál, arcibiskup a primas pražský Dominik Duka, ktorý má blízky vzťah k Slovensku, potešil veriacich pútavým príhovorom. Ďalšími ctenými hosťami boli emeritný arcibiskup Portlandskej arcidiecézy John George Vlazny, župan Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský a pán Radoslav Babjarčík. Otec Hučko v homílii pripomenul budovanie spoločného štátu s bratmi Čechmi, rozprával o slobode získanej a stratenej, a o slobode individuálnej a kolektívnej. Vysvetlil, že kto koná dobro je slobodný, a kto koná zlo je otrok, je neslobodný. Upozornil na svedomie, hlas svedomia a výčitky svedomia. Pri príležitosti 100-tého výročia vyzval k zamysleniu, čo vlastne čas ako taký pre nás znamená, a aký význam má prežívanie času. Na záver povzbudil všetkých prítomných k odvahe k vybojovaniu slobody, jej udržaniu a uvádzaniu do života s pomocou Matky Božej. Veriaci, spoločne ako jedna rodina venovali spomienku biskupom mučeníkom totalitnej doby kardinálovi a arcibiskupovi pražskému Jozefovi Beranovi a spišskému biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Duchovnými piesňami obohatila slávnostnú svätú omšu gospelová kapela F6 a ľudový súbor Makovica. Po svätej omši bola možnosť prehliadky veľkoformátových fotografií sakrálnych stavieb a kultúrnych pamiatok v Prešovskom kraji, ktoré boli rozmiestnené v priestoroch kostola. Krásne boli aj snímky prírody zachytené v rôznych ročných obdobiach. Vzácni hostia a všetci farníci boli následne pozvaní do Slovenského domu v Prahe, kde prebiehal bohatý kultúrny program. Po príhovore jeho riaditeľa vystúpil hudobný, spevácky a tanečný súbor Makovica zo Svidníka. Skvelý výber tradičných ľudových piesní nadmieru potešil všetkých návštevníkov. Mladí účinkujúci tancovali a spievali s neskutočnou radosťou a nadšením. Nielen piesňami, ale aj veľmi silnými osobnými príbehmi zaujala výborná gospelová kapela F6. S krásnou rómskou živosťou a citlivosťou hrané a spievané kresťanské texty naplnili srdcia všetkých veriacich. Ďakujeme sympatickým členom kapely F6 a súboru Makovica za nádherný duchovný a kultúrny zážitok. Prajeme im veľa Božích milostí pri koncertných vystúpeniach a nadšené publikum. V priestoroch Slovenského domu mali návštevníci možnosť ochutnať slovenské jedlá a vidieť naživo tradičné umelecké remeslá ako je drotárstvo, košikárstvo, háčkovanie, výroba ľudových šperkov a predmetov z vosku. Na zvedavé otázky k tvorivej práci majstri umelci radi odpovedali. Ďakujeme pánovi Skalskému, otcovi Zoltánovi a všetkým, ktorí pomáhali pri organizovaní a realizácii tejto jedinečnej udalosti, ktorá utužila priateľské vzťahy Slovákov žijúcich v Prahe.

Farské oznamy 30.9.2018

September 29, 2018
Farské oznamy možno stiahnuť TU


Prosíme lektorov, aby si po sv. omši zapísali služby na mesiac október.

Dávame do pozornosti možnosť zakúpiť si mesačník Slovo medzi nami. Obsahom je každodenné zamyslenie nad Božím slovom a ďalšie články. Cena výtlačku je 35,- Kč, máte možnosť si ho zakúpiť vzadu v kostole.

Počas mesiaca október sa budeme spoločne modliť posvätný ruženec. Začíname 30 min. pred každou sv. omšou. Prosím naše spoločenstvá a skupiny, aby sa podľa rozpisu predmodlievali sv. ruženec.

Každý utorok o 19:00 sa konajú pravidelné skúšky spevokolu Cantus Gratus. Kto má záujem sa pridať, môže sa informovať na stránke Spevokolu Cantus Gratus alebo prísť osobne priamo na nácvik, ktorý sa koná vo farských priestoroch.

Slovenská rímskokatolícka farnosť v Prahe pozýva všetkých študentov a mladých na slávnostné otvorenie akademického roka - Veni Sancte dňa 5.10.2018. Slávnosť sa začne o 18:00 svätou omšou, pri ktorej budeme prosiť o dary Ducha Svätého. Sv. omšu bude slúžiť nový strahovský opát Daniel Janáček. Po svätej omši bude pre všetkých prítomných pripravené malé občerstvenie v priestoroch fary.

Od 16. septembra 2018 každú nedeľu od 15:00 do 17:00 prebieha príprava detí k prijatiu prvého svätého prijímania a výuka náboženstva. Výuka prebieha vo farských priestoroch oproti kostolu. Bližšie informácie na kontakte: Dana Saxonbergová, dajasa75@seznam.cz.

Kurz prípravy k prijatiu sviatosti krstu, sv. prijímania a birmovania pre dospelých začíname 4. októbra (štvrtok) o 18:00 na fare. Ak vám tieto sviatosti chýbajú a chcete ich prijať, nahláste nám to na FÚ.

Ďakujem všetkým, ktorí sa účastnili na upratovaní kostola a pri organizovaní Dňa Prešovského samosprávneho kraja. Pán Boh zaplať!

Dnes je “Svatováclavská sbírka”.

Októbrové pobožnosti 2018

September 28, 2018
Rozpis októbrových pobožností možno stiahnuť TU
Ružencové pobožnosti v októbri 2018
Mesiac október je zasvätený ružencovým pobožnostiam. Každú stredu, piatok a nedeľu 30 min. pred sv. omšou sa budú skupiny uvedené v rozpise modliť ruženec. Pozývame všetkých farníkov, aby sa pridali k pobožnostiam a spoločne si vymodlili požehnanie a hojné milosti od našej nebeskej Matky.

Farské oznamy

September 23, 2018
Farské oznamy možno stiahnuť TU


Úmysly svätých omší na druhý polrok 2018 je možné si zapísať vždy po svätej omši v sachristii.

Dňa 29.9.2018 sa v kostole sv. Jindřicha pri príležitosti „Dňa Prešovského samosprávneho kraja“ uskutoční o 10:00 Pontifikálna svätá omša. So slávnostným príhovorom nás poctí kardinál Dominik Duka arcibiskup pražský a biskup zo Slovenska. V kostole bude možnosť si pozrieť výstavu pod názvom: „Prešovský kraj - kraj kultúrnych a duchovných pamiatok“ a na úvod o 9.15 hod. slovenskú Gospelovú kapelu F6. Po skončení sv. omše nadviažu kultúrne a spoločenské aktivity, hostiteľom ktorých bude Slovenský dom v Prahe.

Na sviatok Sv. Václava budeme mať spoločnú (CZ-SK) sv. omšu večer o 18.00.

Od 11. septembra o 19:00 sa konajú pravidelné skúšky spevokolu Cantus Gratus. Kto má záujem sa pridať, môže sa informovať na stránke Spevokolu Cantus Gratus alebo prísť osobne priamo na nácvik, ktorý sa koná vo farských priestoroch.

Od 14. septembra o 19:00 po slovenskej sv. omši začínajú aj pravidelné stretnutia Spoločenstva biblického čítania. Vítaní sú všetci, ktorí majú záujem, energiu a nadšenie pre spoločne čítania a diskusie nad Bibliou.

Slovenská rímskokatolícka farnosť v Prahe pozýva všetkých študentov a mladých na slávnostné otvorenie akademického roka Veni Sancte dňa 5. 10. 2018 (piatok). Slávnosť začne o 18:00 svätou omšou, pri ktorej budeme prosiť o dary Ducha Svätého. Po svätej omši bude pre všetkých prítomných pripravené malé občerstvenie v priestoroch fary.

Príprava detí k prijatiu prvého svätého prijímania a výuka náboženstva bude prebiehať od 16. septembra 2018 každú nedeľu asi od 15:00 do 17:00 vo farských priestoroch oproti kostolu. Bližšie informácie na kontakte: Dana Saxonbergová, dajasa75@seznam.cz .

28. septembra (piatok) od 11:00 bude upratovanie kostola.

Budúcu neďelu bude “Svatováclavská sbírka”.


Deň Prešovského samosprávneho kraja

September 6, 2018
fotogaléria


Deň Prešovského samosprávneho kraja, pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky a spomienky na biskupov mučeníkov totalitnej doby Jozefa kardinála Berana a Jána Vojtaššáka.

Celý článok na stránke TU.


Aktivity v našej farnosti

September 2, 2018Prosíme lektorov, aby si zapísali služby na mesiac september.

Dávame do pozornosti možnosť zakúpiť si mesačník Slovo medzi nami. Obsahom je každodenné zamyslenie nad Božím slovom a ďalšie články. Cena výtlačku je 35,- Kč. Máte možnosť si ho zakúpiť vzadu v kostole.

Vo štvrtok o 18.00 začíname kurz predmanželskej náuky.

V septembri 2018 otvárame nový kurz prípravy k prijatiu sviatosti krstu, sv. prijímania a birmovania pre dospelých. Ak vám tieto sviatosti chýbajú a chcete ich prijať, nahláste nám to na FÚ.

Od 1. septembra budú opäť
- česká sv. omša v utorok o 16:00
- slovenská sv.omša v stredu o 18:00
- adorácia vo štvrtok o 16:30-17:00
- Agapé každú nedeľu po slovenskej sv.omši.

Od 11. septembra o 19:00 začínajú pravidelné skúšky spevokolu Cantus Gratus. Kto má záujem sa pridať, môže sa informovať na stránke Spevokolu Cantus Gratus alebo prísť osobne priamo na nácvik, ktorý sa koná vo farských priestoroch.

Od 14. septembra o 19:00 po slovenskej sv. omši začínajú aj pravidelné stretnutia Spoločenstva biblického čítania. Vítaní sú všetci, ktorí majú záujem, energiu a nadšenie pre spoločne čítania a diskusie nad Bibliou. Bližšie informácie na stránke: Spoločenstva biblického čítania alebo príďte osobne priamo na stretnutie, ktoré sa koná vo farských priestoroch každý piatok večer.

Jednou z úloh farnosti je príprava detí k prijatiu sviatostí, prvého svätého prijímania a birmovky. Výuka bude prebiehať od nedele 16. septembra 2018 od 15:00 do 17:00 vo farských priestoroch oproti kostolu. Bližšie informácie na stránke: Katechizmu pre deti.

Katechizmus pre deti zo Slovenskej farnosti
u sv. Jindřicha

August 27, 2018


Vystúpenie detskej filharmónie FILI

August 21, 2018
fotogaléria


Sme veľmi radi, že sme mohli v priestoroch kostola sv. Jindřicha privítať hudobný zbor z Rumunska. 140 členov detskej filharmónie FILI z Vlahiţy (Sedmohradsko) pod vedením zbormajstra Sándora Haáza prijali pozvanie a v krásnych tradičných krojoch zahrali a zaspievali nádherné klasické, duchovné a folklórne piesne v maďarskom, poľskom, švédskom, rumunskom, slovenskom a fínskom jazyku. Deti a mládež spievali a hrali s neskutočným entuziazmom. V duchovnom prostredí kostola mali všetky piesne neuveriteľnú silu, ktorá vtiahla do spoločného spevu aj ľudí z obecenstva. Precízny výber piesní a úžasný kultúrny zážitok ocenili návštevníci opakujúcim potleskom v stoji. Veľmi si ceníme, že prvý koncert v Českej republike absolvoval súbor „Fili“ v našom kostole. Prajeme všetkých členom orchestra a speváckeho zboru veľa úspešných vystúpení a nadšené publikum po celom svete.

Odpustová slávnosť 2018

Júl 17, 2018
fotogaléria


Dňa 15.7.2018 sa pri príležitosti sviatku svätého Jindřicha (13.7.) konala v slovenskej rímskokatolíckej farnosti v Prahe odpustová svätá omša. Otcovi Zoltánovi pomáhali svätú omšu celebrovať otec Ladislav Tomašek a otec Marián Chovanec. Následne boli všetci veriaci pozvaní na slávnostné agapé do farskej záhrady. V príjemnej spoločnosti a peknom prostredí, všetkým chutili jedlá z tradičnej slovenskej kuchyne. Kotlíkový guláš a chutné syry mali veľký úspech. Ku káve a čaju naše farníčky priniesli výborné domáce koláče, štrúdle, pagáče a rohlíčky. V priebehu agapé kňazi a veriaci z rôznych farností viedli príjemné rozhovory a strávili zaujímavé popoludnie. K pohodovej rodinnej nálade približne 130 dospelých aj detí prispelo aj krásne letné počasie. Veľká vďaka patrí všetkým farníkom, ktorí sa podieľali na príprave slávnostného agapé.

Cena sv. Jindřicha 2018

Júl 15, 2018
fotogaléria


Pri príležitosti slávnosti Svätého Jindřicha, patróna nášho kostola, bola Martinovi Ilkovi udelená cena svätého Jindřicha za rok 2018, za založenie farského zboru Cantus Gratus, službu organistu a krásny hudobný doprovod pri svätých omšiach. Pod jeho vedením došlo k skvalitneniu chrámovej hudby. Ceníme si nadšenie s akým pristupuje k tejto náročnej a zodpovednej službe. Prajeme mu aj naďalej úspešné vedenie zboru a jeho rozšírenie o ďalších talentovaných členov.

Odpustová slávnosť 2018

Júl 07, 2018
fotogaléria


Pri príležitosti slávnosti Svätého Henricha, patróna nášho kostola, vás srdečne pozývame na Odpustovú slávnosť našej farnosti dňa 15.72018 o 11:00. Po sv. omši ste srdečne pozvaní na agapé do farskej záhrady.

Gala koncert: OSLAVA TANCA

Júl 03, 2018
fotogaléria


Dňa 26.6.2018 v Kongresovom centre Praha prezentovalo 160 umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky Gala koncert: OSLAVA TANCA. Štyri národy sa spojili a vzájomnú súdržnosť a podporu vyjadrili tým najkrajším spôsobom: hudbou, tancom a spevom. Maďarský štátny folklórny súbor spolu so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom (SĽUK), Poľským folklórnym súborom (ŚLĄSK) a Českým vojenským umeleckým súborom (ONDRÁŠ) v nádherných farebných krojoch zaspievali a zahrali tradičné ľudové piesne jednotlivých krajín. Všetky hudobné, spevácke a tanečné súbory vtiahli diváka do živelnej, neopakovateľnej atmosféry. Návštevníkom sa pri mnohých fyzicky náročných formáciách tajil dych. Celý priestor sály bol nabitý neskutočnou dynamikou a temperamentom. Jednotlivé vystúpenia boli na vysokej umeleckej úrovni. Radosť a lásku k folklóru sa umelcom podarilo preniesť do sŕdc a duší divákov, ktorí ich talent a nadšenie ocenili niekoľkokrát opakujúcim potleskom v stoji.

Te Deum 2018

Jún 10, 2018
fotogaléria


V nedeľu 10.6.2018 sa v kostole sv. Jindřicha konala slávnostná svätá omša venovaná na úmysel poďakovania študentov Pánu Bohu za úspešné štúdium. Farníci pripravili pre študentov tradičné agapé vo farskej záhrade. Kotlíkový guláš mal obrovský úspech a výborné boli aj domáce koláče. Slnečné počasie a dobrá nálada mladých vytvorili pohodovú atmosféru. Našim študujúcim farníkom prajeme veľa Božích milostí pri získavaní zápočtov, vykonávaní skúšok a obhájení bakalárskych, diplomových a doktorských prác.

Noc kostolov 2018

Máj, 2018
fotogaléria


Desiateho ročníka, čoraz viac populárnej akcie Noc kostolov, sa zúčastnilo približne 100 000 návštevníkov, ktorí mali možnosť navštíviť 331 kostolov, modlitební a kaplniek. V priebehu celého večera asi 2000 z nich prišlo aj do kostola sv. Jindřicha, ktorý ponúkol pestrý a zaujímavý program. Po zvonení zvonov a slovenskej sv. omši naša talentovaná farníčka Terézia Šorfanková zahrala na husliach romantické skladby od Antonína Dvořáka. Tento výborný husľový koncert bol sprevádzaný hrou na klavír. Na záver Terezka zaspievala magickú opernú áriu „O Mio Babbino Caro„ (O môj drahý otecko) od Giacoma Pucciniho. Druhým kultúrnym zážitkom bol koncert duchovnej hudby desaťčlenného zboru KVAS. Podobne ako minulý rok, aj tento krát zaspievali nádherné piesne v latinskom, českom a anglickom jazyku. Piesne boli sprevádzané hrou na klavír a klarinet. Po krátkej prestávke nasledovalo vystúpenie zmiešaného zboru MáTa, ktorý predstavil úžasný repertoár českých sakrálnych piesní. Okúzlené publikum ocenilo všetky koncerty dlhým potleskom. O histórii kostola sa mohli návštevníci dozvedieť buď pri komentovanej prehliadke alebo zakúpením brožúrky. V oboch prípadoch dostali podrobné informácie o interiéry kostola, oltároch, kaplnkách, obrazoch a o Jindřišskej veži. V sakristii boli vystavené sakrálne predmety používané pri sv. omšiach. Taktiež bolo možné si z blízka pozrieť varhany. Na zvedavé otázky návštevníci vždy dostali uspokojivé odpovede. Na pamiatku z návštevy kostola sv. Jindřicha bolo možné si zakúpiť fotografie oltára, kostola a veže. V priebehu celého večera sa v záhrade premietali fotografie, ktoré dokumentovali dôležité udalosti farnosti. Veľký záujem bol o ochutnávku výborných vín a tradičných slovenských syrov vo farskej pivnici. Tam bolo vždy plno a veselo. Záver večera patril dvom varhanovým koncertom pod vedením Zoltána Micsa a Stanislava Pavíleka. Spojenie profesionality, kvalitných skladieb a chrámového priestoru zanechalo v poslucháčoch nezabudnuteľný duchovný zážitok. Úprimné poďakovanie patrí otcovi Zoltánovi a sympatickým dobrovoľníkom, ktorí sa starostlivo venovali všetkým návštevníkom. Vytvorili príjemnú atmosféru a dbali na to, aby celá akcia mala pohodový priebeh. Veľký počet účastníkov a ich priateľská spätná väzba sú toho dôkazom.

Prvé Sväté prijímanie 2018

Máj, 2018
fotogaléria


Dňa 20.5.2018 sa v kostole sv. Jindřicha uskutočnila jedna z najkrajších udalostí slovenskej farnosti. Na slávnosť Zoslania Ducha Svätého prijali deti prvý krát Najsvätejšiu Sviatosť Oltárnu. Celý akademický rok deti navštevovali hodiny katechizmu, kde ich otec Zoltán naučil základné modlitby a vysvetlil Božie prikázania. Dozvedeli sa kto je Boh, Pán Ježiš, Duch Svätý a čo je to hriech a ľútosť. Deti sa taktiež zodpovedne pripravili na prvú svätú spoveď. Obrad prvého svätého prijímania bol sprevádzaný chrámovým spevokolom, ktorý prehĺbil sviatočnú atmosféru plamienkov horiacich sviečok. Na záver deti ocenili čas, úsilie a motiváciu otca Zoltána spoločným, krásne veršovaným poďakovaním. Našim malým farníkom, ktorí prvý krát prijali Eucharistiu prajeme, aby v nich Božia sila tejto sviatosti zostala navždy.

Krst dospelých 2018 - Biela sobota

Marec 31, 2018
fotogaléria


V kostole sv. Jindřicha boli piati dospelí uvedení do kresťanského života. Danka, Michaela, Martina, Adriana a Jan prijali kresťanské sviatosti iniciácie: Krst, Birmovanie a Eucharistiu na Bielu sobotu, dňa 31.3.2018. Tejto významnej udalosti predchádzal obrad uvedenia kandidátov do katechumenátu v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha, a svedomité dvojročné štúdium katolíckej náuky. Na hodinách katechizmu prebiehali čítania a diskusie na tému viery, kresťanského tajomstva, života v Kristovi a kresťanskej modlitby pod vedením otca Zoltána. Tretiu, štvrtú a piatu pôstnu nedeľu katechumeni podstúpili tri skrutínia pozostávajúce z homílie, modlitieb, exorcizmu a prepustenia. Naši dospelí katechumeni úspešne prešli jednotlivými stupňami katechumenátu a prehĺbili si vzťah ku Kristovi a Cirkvi. Prajeme im veľa Božích milostí.

Farníci na OPERA GALE V4

Apríl, 2018
fotogaléria


Dňa 13.4.2018 sa uskutočnil v Obecnom dome v Smetanovej sieni koncert: OPERA GALA V4. Maďarská republika, ktorá predsedá Vyšehradskej skupine piaty krát, vyjadrila jednotu a spoluprácu tejto skupiny nádherným operným koncertom. V programe vystúpili špičkoví interpreti z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska. Edita Gruberová, Szilvia Vörös, Pavel Černoch a Krzysztof Bączyk zaspievali významné árie z diel skladateľov zemí V4 pod vedením dirigenta Valentoviča. Poslucháči ocenili jedinečné hlasy spevákov svetových kvalít, úžasný orchester a nadšenú prácu dirigenta dlhým opakujúcim aplauzom.

Bohoslužby počas Veľkého týždňa a Veľkonočného trojdnia

Marec, 2018


Pôstna duchovná obnova

Marec, 2018


16.3 - 18.3, 2018, centrum Nazaret, Praha - Kunratice (Kostelní náměstí 16, Praha 4 - Kunratice).

Začíname v piatok večer večerou (z vlastných zásob) a končíme obedom v nedeľu. Je možné sa zúčastniť len nejakej časti duchovnej obnovy.

Ubytovanie je na posteliach alebo matracoch, je potrebné si priniesť vlastný spacák. V prípade, ak si nemôžeš priniesť spacák, je možné si priniesť posteľné prádlo a periny ti budú požičané. Exercitátorom je o. Zoltán Balga, obvykle sú súčasťou duchovnej obnovy prednášky, chvíle stíšenia, sv. omše, možnosť duchovného rozhovoru a sviatosti zmierenia, prechádzka po okolí, čas na prípadné rozhovory.

Cena duchovnej obnovy na celý pobyt je 200kč/osobu za ubytovanie + cca 150kc/osobu ako príspevok na jedlo. Ak by niekomu finančné možnosti nedovoľovali zúčastniť sa duchovnej obnovy, napíš nám, určite nájdeme riešenie. S tými, ktorí sa zúčastnia len istej časti duchovnej osoby, bude cena individuálne znížená.

Bližšie informácie a prihlasovanie na: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScUpO-oN0hxXM25d-BqfUBSp-Y1i6560roBhFP4AuDViV8alg/viewform

Ak máš ešte akékoľvek iné otázky, kontaktuj Ľuboša Baču: lubospo@gmail.com, 774098459.

II. ročník farského plesu

Január, 2018
fotogaléria


Dňa 27.1.2018 sa uskutočnil druhý farský ples organizovaný Slovenskou rímskokatolíckou farnosťou v Prahe. V krásnom historickom interiéri spoločenského Paspovho sálu v budove Pivovaru Staropramen, strávilo 140 farníkov úžasný, nezabudnuteľný večer.Otec Zoltán osobne privítal každého návštevníka plesu, dámy dostali krásny kvietok. Po uvítacom prípitku a spoločnej modlitbe začal zaujímavý program. Ako prví vystúpil manželský pár Hreško s tanečnou zostavou štandardných a latinskoamerických tancov. Ich profesionálny výkon ocenili návštevníci dlhým potleskom. Ďalším bodom programu bolo vystúpenie Terezky Šofrankovej. Všetci poznáme jej krásny spev z kostola. Pieseň, ktorú spievala na plese, znela priam magicky. V priebehu celého večera hrala výborná hudba v podaní DJ Stanislav Lizák z východného Slovenska. Neustále plný parket tancujúcich ľudí všetkých vekových kategórií, bol jasnou reakciou na vhodný výber domácich aj zahraničných, ľudových aj moderných piesní. Svetelné efekty vytvárali neopakovateľnú atmosféru. Kultúrnym zážitkom večera bola cimbalová hudba v podaní skupiny z Moravy. Ich folklórne piesne boli vhodné ako k tancu, tak aj k príjemnému počúvaniu. Najdôležitejším bodom celého večera bola rozhodne tombola, ktorá obsahovala 50 cien. Poďakovanie patrí organizátorom za veľmi vhodne zvolené ceny, ako aj mnohým farníkom, ktorí osobne venovali hodnotné dary. Hlavnou cenou tomboly bola večera s otcom Zoltánom. Všetkým výhercom srdečne blahoželáme a dúfame, že im ceny priniesli radosť. Druhý farský ples bol na vysokej spoločenskej úrovni. Výborné jedlo, hudba, prostredie a rodinná atmosféra vyústili v to, že celková zábava trvala až do skorých ranných hodín. Veľmi si vážime nadšenie s akým sa organizátori pustili do tejto náročnej akcie. Určite to vyžadovalo veľa času a úsilia, ale skvelý výsledok stál rozhodne za to. Ďakujeme otcovi Zoltánovi a celému organizačnému tímu za nádherný spoločenský večer a už teraz sa tešíme na tretí farský ples.

Organizačné pokyny k farskému plesu

Január, 2018
fotogaléria


Ples sa koná v priestoroch v budove pivovaru Staropramen (na 1. poschodí), na adrese Nádražní 84, 150 54 Praha 5

Priestor sály bude otvorený pre hostí od 17:30, o 18:15 nasleduje oficiálne otvorenie farského plesu.

Svoje kabáty si môžete uložiť v priestoroch sály, kde bude k dispozícii šatňa. Prosíme Vás o dochvíľnosť.

V prípade, že sa chystáte autom: Verejné, non - stop strážené parkovisko sa nachádza 3 min cez križovatku (naproti tram zastávke Na Knížecí): http://www.parkovistepraha.cz/index.php?site=andel.

Ďalšie dostupné spojenia: Metro B Anděl (Výstup Na Knížecí), Tramvaj (7, 12, 14, 20, 54), Bus (Na Knížecí), Vlak (Smíchovské nádraží).

Priestory budovy sú nefajčiarske, pre fajčiarov budú k dispozícii priestory v prízezemí budovy. Prosíme o dodržiavanie.

Počas celého trvania plesu je zabezpečené teplé a studené občerstvenie v cene lístka. Konzumácia vybraných nealkoholických nápojov (približne od polnoci na vlastné náklady) a vybraných druhov vína je zahrnutá v cene lístka.

Konzumácia piva a tvrdého alkoholu v priestoroch sály je zaistená so spoluprácou s pivovarom Staropramen (k dispozícii budú i výberové druhy piva), no na vlastné náklady Vás hostí. Detajlnejšie informácie na mieste.

Prosíme hostí o porozumenie a vlastný alkohol v priestoroch sály nekonzumovali! V rámci baru nie je možné platiť kartou, iba v hotovosti.

Tombolové lístky budú k dispozícii pri vstupe do sály, takisto i počas plesu. Cena lístku je 20kč.

Farský ples 2018

Január, 2018
fotogaléria


Chceme oznámiť všetkým farníkom, že aj tento rok sa uskutoční jedinečný farský ples. Čaká Vás bohatá tombola, chutné občerstvenie, rodinná atmosféra a skvelá zábava. Lístky budú k dispozícií od 6. januára v kostele na fare. Budeme veľmi radi ak prispejete do spoločnej tomboly.

https://www.facebook.com/events/367895040288856/

Vianočné bohoslužby 2017

December, 2017

Adventná duchovná obnova 2017

December, 2017


8.-10. 12. 2017 v centre Nazaret Všetkých záujemcov (študentov a mladých pracujúcich) pozývame na adventnú duchovnú obnovu. Duchovná obnova sa bude konať 8.-10.12.2017 v centre Nazaret (Kostelní náměstí 16, Praha 4 - Kunratice). Začíname v piatok večer večerou (z vlastných zásob) a končíme obedom v nedeľu. Je možné sa zúčastniť len nejakej časti duchovnej obnovy. Ubytovanie je na posteliach alebo matracoch, je potrebné si priniesť vlastný spacák. V prípade, ak si nemôžeš priniesť spacák, je možné si priniesť posteľné prádlo a periny ti budú požičané. Exercitátorom je o. Karel Soukal, obvykle sú súčasťou duchovnej obnovy prednášky, chvíle stíšenia, sv. omše, možnosť duchovného rozhovoru a sviatosti zmierenia, prechádzka po okolí, čas na prípadné rozhovory a spoločný zábavný sobotný večer (film, Activity, ...). Na konkrétnej podobe programu sa dohodneme podľa situácie. Cena duchovnej obnovy na celý pobyt je 200kč/osobu za ubytovanie + cca 150kc/osobu ako príspevok na jedlo. S tými, ktorí sa zúčastnia len istej časti duchovnej osoby, bude cena individuálne znížená. Deadline prihlasovania je 6.12.2017 17:00h Bližšie informácie nájdete v prihlasovacom formulári: https://goo.gl/forms/MqgUG86DDYhYn6HL2

"Poďte a uvidíte!"

Október, 2017


Drahí priatelia, pozývame Vás (mladých vo veku od 15 do 30 rokov) na cyklus 4 stretiek, ktoré sme v novembri pripravili v spoločenstve Ascension pod názvom "POĎTE A UVIDÍTE!" (Jn 1,39). Chceme sa s Vami podeliť s tým, aký je živý Boh v našom živote a nechať sa spoločne znova a viac osloviť Jeho ponukou "života v plnosti" (Jn 10,10). Príďte pokojne aj s priateľmi :-) Stretneme sa vždy o 18:45 pred kostolom sv. Jindřicha. Tešíme sa na spoločný čas!

Pozvánka do spoločenstva Trinity

Október, 2017


Pozývame všetkých študentov a mladých pracujúcich do spoločenstva Trinity. Spoločenstvo pôsobí v našej farnosti a duchovne ho vedie otec Zoltán Balga. Stretávame sa každú stredu po slovenskej sv.omši - cca 18:45 v pastoračnom centre na Jindrišskej ulici. Začíname spoločnou večerou, ktorú si pripraví vždy niekto z nás. Potom pokračujeme spoločnou modlitbou a rozjímaním nad sv. písmom. Každé stretnutie je venované nejakej téme. Tento polrok v prednáškach a diskusii preberáme jednotlivé články vyznania viery. Na stretkách sa samozrejme nájde čas aj na neformálne rozhovory v užšom kruhu o tom, čo nás teší, ťaží alebo zaujíma. V rámci spoločenstva organizujeme aj spoločné výlety, duchovné obnovy a iné akcie. Bližšie informácie nájdete na facebookovej stránke (Spoločenstvo Trinity Praha) alebo osobne u o. Zoltána Balgu. Neváhajte sa na nás prísť pozrieť.

Veni Sancte 2017

September, 2017
fotogaléria


V našej farnosti sa už stáva tradíciou otvárať nový akademický rok slávnosťou Veni Sancte, teda vzývaním Ducha Svätého. Nebolo tomu inak ani tento rok, kedy sme sa spoločne stretli v piatok, 6. októbra, na slávnostnej svätej omši celebrovanej pánom farárom, otcom Zoltánom. Za doprovodu spevu Mládežníckeho zboru sme sa spoločne modlili o silu zvládnuť nové výzvy, vyprosovali sme si dary Ducha Svätého a vytrvalosť v štúdiu. Po svätej omši nás čakalo bohaté pohostenie v priestoroch farskej pivnice, ktorú do posledného miesta naplnilo viac než 100 starších študentov, či prvákov. Veríme, že viacerí z nich si nájdu svoje miesto v našej farnosti.

Veni Sancte 2017

September, 2017
fotogaléria


Slávnostné otvorenie akademického roku
Všetkých srdečne pozývame na slávnostné otvorenie akademického roku - Veni Sancte, 6. októbra. Začíname svätou omšou - doprevádzanou mládežníckym zborom, o 18.00. Po omši ste všetci srdečne pozvaní na male občerstvenie, ktoré bude na fare. Kto by bol ochotný pomôcť s prípravou občerstvenia, nech ma prosím kontaktuje.

Októbrové pobožnosti 2017

September, 2017
fotogaléria


Milí farníci, srdečne Vás pozývame na októbrové pobožnosti, ktoré sa v našom kostole budeme modliť vždy pol hodiny pred každou slovenskou sv. omšou. Príďme si spoločne vymodliť požehnanie a hojné milosti od našej nebeskej Matky. Záujemcov o predmodlievanie jednotlivých desiatkov čakáme pár minút pred začiatkom pobožností vpredu v kostole. Začíname už túto nedeľu o 10:30. Tešíme sa na vás!

Nové aktivity v našej farnosti 2017

September, 2017


Milí veriaci,
keďže sme na začiatku školského a akademického roku, chcem vás informovať o nových aktivitách v našej farnosti. Verím, že si každý z vás bude mať z čoho vybrať.

Cantus Gratus - chrámový spevokol slovenskej farnosti v Prahe. Pravidelné skúšky spevokolu sa konajú každú nedeľu od 16:30 do 18:00. Počas trvania rekonštrukcie farského centra sa momentálne nácviky konajú priamo v kostole.

Predmanželské náuky – formačné stretnutia pre snúbencov, ktorí chcú uzavrieť sviatosť manželstva. Jeden kurz prípravy sa skladá zo 4 stretnutí - stretávať sa budeme každý štvrtok o 18:00, každý mesiac otvoríme nový kurz. Prvé stretnutie bude tento štvrtok (7.9.) o 18:00 tu v kostole.

Výuka náboženstva pre deti – výuka je určená pre žiakov základných škôl, bude prebiehať každú druhú stredu o 17:00 na fare. Prvé stretnutie bude 20.9. Prihlásiť sa môžete osobne po omši alebo mailom.

Stretnutia katechumenov – stretnutia nielen pre katechumenov, ale pre všetkých, ktorí chcú hlbšie spoznať svoju vieru a náuku Cirkvi. Stretnutia budú vždy každý druhý utorok o 18:15 na fare, prvé stretnutie bude 5.9.

Adorácie – každý štvrtok od 16:30 do 17:30 bude v kostole adorácia Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej, všetkých srdečne pozývam aby aspoň chvíľu zotrvali v Božej blízkosti. Určite je za čo chváliť, ďakovať alebo prosiť. Adorácie začíname od 14. septembra 2017.

Biblické hodinky – budú vo štvrtok od 19:00 asi do 20:00 v pastoračnom centre našej farnosti. Pozvanie platí pre všetkých. Začíname od 5. októbra 2017.

Odpustová slávnosť 2017

Júl, 2017
fotogaléria


Keďže 13. júla je pamiatka Sv. Jindřicha, patróna nášho kostola, 16. júla 2017 o 11.00 bude sláviť odpustovú slávnosť našej Slovenskej rímskokatolíckej farnosti v Prahe. Na slánosť sme pozvali aj farníkov slovenskej grékokatolíckej farnosti. Sv. omšu bude celebrovať pán biskup Ladislav Hučko.

Po svätej omši ste pozvaní na agape do farskej záhrady.

Zmena času nedeľných omší 2017

Júl 07, 2017


Oznamujeme Vám, že od 1. júla nastáva zmena času slovenských nedeľných omší v našej farnosti, sv.omše budú začínať o 11:00.

Noc kostolov 2017

Jún, 2017
fotogaléria


Cieľom akcie Noc kostolov 2017 bolo priblížiť návštevníkom chrámy, kostoly, kaplnky, rotundy a modlitebne. Praha je kozmopolitné mesto, a toto bola jedna z možností ako otvoriť duchovnú cestu ľudom rôznych národov, cirkví a veku. Jedným z 290 objektov bol kostol sv. Jindřicha a Kunhuty, ktorý má za sebou dlhú a zaujímavú históriu a preto je veľkou cťou, že sa tento rok prvý krát zúčastnil tejto akcie. Organizačný tým sympatických ľudí pod vedením otca Zoltána sa tejto úlohy zhostil výborne. Dobrovoľníci po celý čas trvania akcie pohotovo reagovali na rôzne otázky a dotazy návštevníkov. Domáci i zahraniční návštevníci ocenili vysokú profesionalitu speváckeho zboru KVAS, ktorý zvolil pre koncert duchovnej hudby širokú škálu piesní. Spievali s veľkou radosťou a nadšením a návštevníci to ocenili dlhým potleskom. Komentované prehliadky kostola využili veľké skupiny návštevníkov, ktorí veľmi pozorne počúvali pútavý výklad o histórii kostola, vzácných obrazov, predmetov a miestností. Jedným z najzaujímavejších bodov programu bol varhanový koncert, kedy návštevníci mali možnosť nielen počuť nádhernú hudbu, ktorá v kostole vytvárala neopakovateľnú atmosféru, ale bola i možnosť vidieť hrajúceho pána Pavíleka z bezprostrednej blízkosti. Jemu patrí veľká úcta a rešpekt, pretože pre koncert vybral krásne skladby. Náročné ovládanie varhanu zvládol s neuveriteľnou ľahkosťou a celý koncert viedol s úprimným nadšením. V celom kostole bola veľmi silná duchovná atmosféra, ktorá umocňovala návštevníka vo vzťahu s Bohom. Posledným miestom, ktorý si mohli návštevníci pozrieť boli podzemné priestory fary, kde síce bolo trochu chladno, ale dobré víno, chutné slovenské syry a priateľská atmosféra to rozhodne napravili.

Te Deum 2017 2017

Jún, 2017
fotogaléria


Pozývame všetkých ale najmä študentov na slávnostnú omšu - Te Deum na konci akademického roku. Po sv. omši ste srdečne pozvaní na agapé vo farskej záhrade.

Vznik spevokolu Cantus Gratus 2017

Máj, 2017
fotogaléria
facebook


Drahí bratia a sestry!

Všetci sme členmi nášho slovenského ostrova uprostred Prahy. Každý - skôr či neskôr narodený - tu má svoje miesto a každý ďalší člen je srdečne vítaný. Snáď nebudem na omyle, ak poviem, že každému z nás aj záleží na tom, aby sme si vzájomne pomáhali a snažili sa o rozkvet tohto ostrova. A tak, akosi prirodzene, vyvstala potreba a záujem o založenie chrámového spevokolu Slovenskej farnosti v Prahe. Je mi veľkou cťou vám oznámiť, že tento spevokol pomaly vzniká a dostal už aj meno - Cantus Gratus, čo vo voľnom preklade znamená pôvabný spev, spev vďaky. No nikdy nebude ozajstným zborom, ak v ňom nebude mať kto spievať.
Preto srdečne pozývam všetkých, ktorí majú záujem, radi spievajú, alebo už nejaké skúsenosti zo spevokolov majú a radi by sa liturgickému spevu znova venovali, aby sa stali členmi nového zboru. Budeme sa spoločne učiť liturgické spevy vo viachlasoch ale aj Gregoriánsky chorál, či Taizé piesne. Cantus Gratus bude svojim spevom sprevádzať sväté omše v období veľkonočných či vianočných sviatkov, občas i v období cez rok. Berme toto zoskupenie aj ako možnosť sa ešte bližšie zomknúť, viac sa spoznať a svoje talenty využívať tak, ako sme ich od Boha dostali. Nie ich zahrabať do zeme, ale zveľaďovať ich a to všetko na Božiu slávu, ľuďom pre radosť a nám na spásu.

Kto budete mať čas a chuť, ste srdečne pozvaní na prvé stretnutie Cantus Gratus v sobotu 13.5.2017 o 18:00 hod., v priestoroch farského centra. Skúsme sa aj takýmto umeleckým spôsobom spojiť v jedno a vdýchnuť tak našej farnosti nový dych.

Pan Boh zaplať za každého speváka!

Našu farnosť navštívil kardinál Dominik Duka 2017

Jún, 2017
fotogaléria


Slovenská farnosť v Prahe funguje v kostole sv. Jindřicha od 1. júla 2008, kedy ju zriadil pán kardinál Miloslav Vlk. Predtým sme sa my, Slováci žijúci v Prahe, síce tiež stretávali na spoločnom slávení svätých omší, nemali sme však stály kostol ani stáleho kňaza. Sme radi, že po deviatich rokoch fungovania sme mohli v nedeľu 30. apríla 2017 spolu so súčasným duchovným správcom našej farnosti, ktorým je o. Zoltán Balga, medzi nami privítať pána kardinála Dominika Duku, ktorý veľmi rád prijal toto pozvanie a aspoň na chvíľu sa tak stal súčasťou nášho spoločenstva. V úvode svätej omše nás uistil, že slovenská farnosť bude v kostole sv. Jindřicha v Jindřišskej ulici pôsobiť aj naďalej. Celý deň mal pre nás slávnostný nádych. Začali sme ho spoločným slávením svätej omše, ktorú celebroval pán kardinál a svojim spevom ju oživoval náš mládežnícky spevácky zbor a orchester Harmonia Classica zo Šamorína. Pozvanie prijala aj primátorka hlavného mesta Prahy pani Adriana Krnáčová a tiež zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky v Prahe pán Marek Bartko. Po nasýtení ducha povzbudivými slovami z homílie pána kardinála sme sa po skončení liturgie spoločne presunuli do farskej záhrady, kde nás okrem príjemného slnečného počasia čakalo slávnostne pripravené agapé. V úvodnom príhovore sme pánovi kardinálovi predstavili život v našej farnosti a aktivity, ktorým sa venujeme. Patria medzi nich katechézy pre dospelých a ich príprava na prijatie sviatostí, hodiny náboženstva pre najmladších členov našej farnosti, mládežnícke stretnutia vysokoškolákov, predmanželské náuky, pravidelné biblické hodinky, počas ktorých máme možnosť spoznávať Boha skrze Jeho slovo vo Svätom písme, a mnohé iné. Všetky tieto aktivity sa konajú pod duchovným vedením o. Zoltána. Po úvodnom príhovore program v záhrade pokračoval spontánne, kedy mali prítomní farníci možnosť porozprávať sa či už s pánom kardinálom alebo medzi sebou. Po chvíľke rozhovorov sa skupina s pánom kardinálom presunula do priestorov fary, kde ich čakal slávnostný obed. Pred odchodom ešte prejavil záujem o prehliadku fary, po ktorej ho o. Zoltán rád previedol. Veľká účasť našich farníkov na svätej omši aj uvoľnená atmosféra vo farskej záhrade dokazovali, že to bolo príjemné stretnutie, a my veľmi dúfame, že nielen pre nás, ale rovnako príjemne sa medzi nami cítil aj pán kardinál.

Pastoračná návšteva otca kardinála Dominika Duky OP 2017

Apríl, 2017
fotogaléria


Pozvánka

Je nám potešením, že pozvanie navštíviť naše farské spoločenstvo prijal pražský arcibiskup, primas český kardinál Dominik Duka OP. Spoločného slávenia sv. omše sa zúčastníme v kostole sv. Jindřicha v nedeľu 30. apríla 2017 o 10:30. Prijmite toto naše pozvanie aj vy a nechajte sa povzbudiť slovami z homílie otca kardinála, aby vo vás nielen v tomto veľkonočnom období, ale každý deň vášho života, pretrvávala radosť z Kristovho zmŕtvychvstania. Po sv. omši sa tiež na všetkých tešíme na agapé vo farskej miestnosti, kde ešte budeme mať príležitosť chvíľu sa s otcom kardinálom rozprávať.

Biblické hodiny na fare 2017

Apríl, 2017


Pozvánka

Chceli by ste poznávať Boha skrze Jeho slovo vo Svätom písme? Aj pre Vás platí pozvanie na štvrtkovú biblickú hodinku s názvom: "Spoznaj sa, spoznaj Ho, spoznaj čo..." Stretneme sa vo štvrtok od 19:00 asi do 20:00 vo farskom centre Slovenskej rímskokatolíckej farnosti. Pozvanie platí pre všetkých!

Pastoračná návšteva otca biskupa Jozefa Haľka v Prahe 2017

Apríl, 2017
fotogaléria


„Postoj chvíľa, si krásna.“ ‒ mohli by sme si spolu s Goethem povedať pri príležitosti, keď Slovenskú farnosť v Prahe navštívil bratislavský pomocný biskup otec Jozef Haľko, ktorý je poverený pastoráciou Slovákov v zahraničí. V druhú pôstnu nedeľu 12. marca 2017 sme sa zúčastnili spoločnej svätej omše v kostole sv. Jindřicha, ktorej hlavným celebrantom bol otec Haľko. Vo svojej homílii poukázal na slová evanjelia ‒ že aj keď apoštolom bolo dobre na Hore premenenia, ale Ježiš im nedovolil postaviť tri stánky ako chceli a zostať tam, rovnako ani my nemáme zostávať na tejto „Hore“, ktorú symbolizuje kostol, ale máme ísť „z Hory premenenia premenení premieňať“ ďalších a svet k lepšiemu. A aj keď sa občas ocitneme na križovatke ciest, kedy sa budeme musieť sami rozhodnúť kam ďalej, len vtedy si budeme vedieť vybrať ten správny smer, ak sa necháme viesť Kristom. Po svätej omši, ktorú svojim spevom doprevádzal mládežnícky spevácky zbor, mal otec biskup trochu netradičnú požiadavku ‒ chcel sa odfotiť s nami všetkými, ktorí sme sa dnešnej slávnosti zúčastnili. V uvoľnenej atmosfére sme sa potom presunuli na agapé do farskej miestnosti, kde sme mali možnosť mať otca biskupa ešte chvíľu pre seba. Milo nás prekvapil jeho záujem o dianie vo farnosti a veľmi sa tešíme, že sme mali príležitosť osobne sa s ním stretnúť a rozprávať. Potom, ako sa s nami rozlúčil, zúčastnil sa ešte obeda s členmi farskej rady, a tak sa už pobral na cestu za ďalšími povinnosťami. Sme veľmi vďační, že otec biskup prijal naše pozvanie a mohli sme toto milé stretnutie uskutočniť. Pevne veríme, že sa medzi nami cítil dobre a rád sa k nám ešte niekedy vráti.