Noc kostolov 2018

V priebehu celého večera asi 2000 ľudí navštívil kostol sv. Jindřicha
Noc kostolov 2018 Desiateho ročníka, čoraz viac populárnej akcie Noc kostolov, sa zúčastnilo približne 100 000 návštevníkov, ktorí mali možnosť navštíviť 331 kostolov, modlitební a kaplniek. V priebehu celého večera asi 2000 z nich prišlo aj do kostola sv. Jindřicha, ktorý ponúkol pestrý a zaujímavý program.

Po zvonení zvonov a slovenskej sv. omši naša talentovaná farníčka Terézia Šorfanková zahrala na husliach romantické skladby od Antonína Dvořáka. Tento výborný husľový koncert bol sprevádzaný hrou na klavír. Na záver Terezka zaspievala magickú opernú áriu „O Mio Babbino Caro„ (O môj drahý otecko) od Giacoma Pucciniho.

Druhým kultúrnym zážitkom bol koncert duchovnej hudby desaťčlenného zboru KVAS. Podobne ako minulý rok, aj tento krát zaspievali nádherné piesne v latinskom, českom a anglickom jazyku. Piesne boli sprevádzané hrou na klavír a klarinet.

Po krátkej prestávke nasledovalo vystúpenie zmiešaného zboru MáTa, ktorý predstavil úžasný repertoár českých sakrálnych piesní. Okúzlené publikum ocenilo všetky koncerty dlhým potleskom.
O histórii kostola sa mohli návštevníci dozvedieť buď pri komentovanej prehliadke alebo zakúpením brožúrky. V oboch prípadoch dostali podrobné informácie o interiéry kostola, oltároch, kaplnkách, obrazoch a o Jindřišskej veži. V sakristii boli vystavené sakrálne predmety používané pri sv. omšiach. Taktiež bolo možné si z blízka pozrieť varhany. Na zvedavé otázky návštevníci vždy dostali uspokojivé odpovede. Na pamiatku z návštevy kostola sv. Jindřicha bolo možné si zakúpiť fotografie oltára, kostola a veže.
V priebehu celého večera sa v záhrade premietali fotografie, ktoré dokumentovali dôležité udalosti farnosti. Veľký záujem bol o ochutnávku výborných vín a tradičných slovenských syrov vo farskej pivnici. Tam bolo vždy plno a veselo.

Záver večera patril dvom varhanovým koncertom pod vedením Zoltána Micsa a Stanislava Pavíleka. Spojenie profesionality, kvalitných skladieb a chrámového priestoru zanechalo v poslucháčoch nezabudnuteľný duchovný zážitok.

Úprimné poďakovanie patrí otcovi Zoltánovi a sympatickým dobrovoľníkom, ktorí sa starostlivo venovali všetkým návštevníkom. Vytvorili príjemnú atmosféru a dbali na to, aby celá akcia mala pohodový priebeh. Veľký počet účastníkov a ich priateľská spätná väzba sú toho dôkazom.
Posledná zmena: 29.5.2018 21:18